Bunlar Reklam Kokan Hareketler Mayk

womm_low1

womm

Çok T.V. izlediğimi söyleyemem ama ablamlarla falan takılınca bi yerden sonra mecbur kalıyorum. Mesela dün ablam T.V.’da zapping yaparken Kral TV’de durdu. Sarışın bir hatunun (ismi Nazlı‘ymış) klibi dönüyordu o esnada güzel de bir parça. Tarzı pop müzik idi, ablamın tabiriyle ‘tam Serdar Ortaç şarkısı’ymış. Bu arada kardeşim Metin bu bayanın klipte giydiği tişörte dikkat etmiş. Ve dediki ‘Kadının tişörtünde Serdar Ortaç fotoğrafı var.’ Hakikaten de gördüm ki öyleymiş. Ablam da hemen ekledi ‘Zaten söz – müzik: serdar ortaç, bu kızı da serdar çıkardı piyasaya. Baya bi yardım etmiş.‘ İşte o an kafamda çaktı şimşekler; millet artık reklamı afişle, broşürle yapmıyor. Herkes artık yeni methodlar buluyor. Baksanıza eskiden millet bu camiada birbirini bitirmek için uğraşırdı, şimdi aynı tarzda olmalarına rağmen yeni yüzler çıkarıyorlar piyasaya. Kendi elleriyle yeni rakipler oluşturuyorlar kendilerine. Burda işin esprisi şu; o Sanatçı yeni yüzü piyasaya kazandırıyor ama kendisi de O’nun ustası olarak çıkıyor meydanlara ve tabiri caizse o keşfettiği kişi kendisi için yeni bir billboard oluyor, tabii bir süreliğine.

Mesela bunun dışında bir örnekle açıklamak gerekirse; ‘Rafet El Roman & Yusuf Güney’. Sanırım Yusuf Güney, Rafet El Roman’ın bir fanatiğiymiş eskiden beri ve tam detayını hatırlamadığım şekilde tüm fanatikler arasından sadece O, Rafet El Romanla bir şarkı söyleme şansını kazanıyor. Devamında da düet & ortak klip, kendi albümü vs. vs… 

Şimdi ise Yusuf Güney’in gittiği her programa ya Rafet El Roman da davet ediliyor, ya da davet edilmese de sürekli ismi anılıyor, O’ndan bahsediliyor.. Rafet El Roman bu kişiyi desteklemese de bu kişi kendi imkanlarıyla çıksaydı piyasaya bahsedilir miydi Rafet El Roman’dan bu kadar? Tabii ki hayır. Belki de rekabete girerlerdi Yusuf Güney ile. Böylesi daha mantıklı değil mi? O izlediğim klipteki hatun da Serdar Ortaç tişörtü giyerek bi yerde piyasaya çıkarılmanın diyetini ödüyor Serdar Ortaç’a. Gittiği her yerde anlatacak Serdar Ortaç şöyle iyi, şöyle başarılı falan filan diye.. Al sana WOMM (Ağızdan Kulağa Pazarlama)

Bizim Sanat alemi de marketing trendlerini yakından takip ediyor demek ki 🙂 Ne diyelim hadi hayırlısı.. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir