D’S Damat Bu Nasıl Slogan?

GörselBilenler vardır; İstanbul Şişli’de Ok Meydanında Orka Grubun merkez binası var. Orka Grup meşhur erkek giyim markası D’S Damat’ın ta kendisi aslında. Damat’ın merkez binasının dış cephelerinde 2 tane devasa reklam yer alıyor. Ebatça daha küçük olanında bir slogan yer alıyor. Dikkatimi çekti. Aynen şöyle yazıyor;

‘Doğallığın içten dışa yolculuğu…’

Şimdi bunu gördüğümde aklıma ilk gelen şey şu oldu; her halde ‘doğal’ veya ‘organik’ kumaş kullanımı yapmışlar bu sloganda o ürün gruplarına ait. Sonra biraz araştırdım. Ne bu sloganı kullandıkları başka bir reklama, viral videoya, ne de böyle bir ürüne rastlayamadım. O halde neden bu şekilde bir slogan kullanılmış?

Gerçekten çoğunuza saçma gelebilir ama ben takılıyorum böyle şeylere. Yani koca koca adamlar bir araya geliyorlar, devasa bütçelerle işler yapmış, harika cirolarla ekonomiye katkı sağlamış hatta dünya markası olmuş markayı 2 dakikada ne hale düşürüyor. Evet evet lafım bu reklamı hazırlayan, sloganı düşünüp oraya koyan reklamcılara. Tabi gerçekten bu sloganı herhangi biri değil de reklamcı hazırladıysa.

 • Reklam sloganı kısa ve öz olmalı.
 • Basit olmalı ve akılda kalmalı.
 • Markayı veya ne iş yapıldığını çağrıştırmalı.
 • Ürününüzün ana özelliğini içermeli
 • Olumlu olmalı

Neyse efendim ben çok uzatmayayım. Bu konuda üstadlar zaten çok güzel örneklerle dolu makalele, kitaplar kaleme almışlar. Onlara bir gözatmakta yarar var.

Slogan noktasında öne çıkmış marka sloganlarını yazalım da o reklamcı abimiz benim zırvalarımı kaale almazsa onları alsın.

“Medyadaki gözünüz”

“Bira bu kapağın altındadır”

“Form ye, formda kal”

“Tereyağın lezzet ikizi”

“Düşünmek taraf olmaktır”

“Turkcelle bağlan hayata”

“Sigortalatmak başka Ergolatmak başka”

“Teknolojinin Türkçesi”

Düzeltme: Bu sloganın yer aldığı bina giydime çalışması yerini slogansız bir görsel çalışmaya bırakmış. [30.06.2013]

 

6 thoughts on “D’S Damat Bu Nasıl Slogan?

 1. Çok hoş bir anlamı var. Bir “stratejist” olarak nasıl oldu da anlamadınız, anlayamadım. Doğallıktan kastettigi, çıplak bir erkek bedeni ve bunda bulunan cazibe. Adamlar diyor ki, biz ürünlerimizle sizin bedeninizi kapatıyoruz, ama erkek bedeninizdeki seksapeliteyi ve cazibeyi olduğu gibi dışarıya taşıyacak orijinallikte kıyafetler yapıyoruz; kıyafetlerimiz yeterince erkeksi ve cezbedicidir…..
  Yeterince açıklayıcı olmuştur sizin için umarım.

 2. Çok hoş bir anlamı var. Bir “stratejist” olarak nasıl oldu da anlamadınız, anlayamadım. Doğallıktan kastettigi, çıplak bir erkek bedeni ve bunda bulunan cazibe. Adamlar diyor ki, biz ürünlerimizle sizin bedeninizi kapatıyoruz, ama erkek bedeninizdeki seksapeliteyi ve cazibeyi olduğu gibi dışarıya taşıyacak orijinallikte kıyafetler yapıyoruz; kıyafetlerimiz yeterince erkeksi ve cezbedicidir…..
  Yeterince açıklayıcı olmuştur sizin için umarım.

 3. Berk Bey benim için gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim. Ancak siz konuya daha hakim olduğunuzdan size bir sualim olacak; bütün sloganların altında bu şekilde 3-4 satırlık açıklamalar mı olmalı sizce? Yani mesela Nokia hiç “Connecting People” sloganını açıklama gereği duymuş mudur? Ya da “Tereyağın lezzet ikizi” deyince akla başka bir şey geliyor mu?

  Kısacası slogan dediğimiz şey ilk okuyuşta anlaşılmalı ya hani, bu sloganı kaç kişi sizin gibi yorumlamıştır acaba?

 4. Berk Bey benim için gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim. Ancak siz konuya daha hakim olduğunuzdan size bir sualim olacak; bütün sloganların altında bu şekilde 3-4 satırlık açıklamalar mı olmalı sizce? Yani mesela Nokia hiç “Connecting People” sloganını açıklama gereği duymuş mudur? Ya da “Tereyağın lezzet ikizi” deyince akla başka bir şey geliyor mu?

  Kısacası slogan dediğimiz şey ilk okuyuşta anlaşılmalı ya hani, bu sloganı kaç kişi sizin gibi yorumlamıştır acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir