Haddini Bilmek

 

Başlık sert gelebilir ilk etapta. Ama anlatmak istediğim tam manasıyla bu! Haddini Bilmek…

Geçenlerde bir arkadaşım yemeğe davet etti sağolsun. Bir kaç ortak arkadaşımızın da geleceğini biliyordum yemeğe. Yemek sonrası çayımızı içerken – henüz öğrenciliği bitmemiş olan – ortak arkadaşımız ve onun yine öğrenci olan ev arkadaşı bir projelerinden bahsettiler. Bu bir yatırım projesiydi, girişimcilik de denilebilir.

Piyasada bulunan benzerlerinden çok üstün bir yalıtım malzemesinin Adana distribütörlüğünü alacaklarını ve burada çok büyük işlere girişeceklerini, devasa inşaat projelerine bu ürünü satarak çok karlı bir iş yapacaklarını anlattılar. Süper! Düşünsenize hem piyasadaki benzerlerinden -ki onlara göre benzer bile yok- çok çok üstün bir ürün, hem daha ucuz, hem de henüz Adana distribütörlüğü olmadığı için bu iki genç arkadaş pastanın büyük payını yiyecekler.. Daha ne olsun? Süper!

Bu konulardan bahsederken heyecanları gözlerinden okunuyordu. Ben ve kardeşim Metin ürün ve işleyişle alakalı sorular sordukça gençlerin sıkıştıgını hissettim. Maksadım onları sıkıştırmak olmasa da bir şekilde acımasız sorularımın karşısında sendelediklerini gördüm. Şimdi içinizden diyorsunuzdur ‘gençlerin şevkini kırmışsın’ veya ‘maksadın adamların gediklerini bulmak zor duruma düşürmek’ Hayır! öyle değil işte. Maksadım onlara çok önemli bir şeyi farkettirmekti. Haddini bilmek!

Onlara asla yapamazsınız demedim. Hiç bir girişmciye de demem bunu. Ama hep olumsuzlukları anlatırım, hep kötü olanı söylerim, hep sıkıntılardan bahsederim. Niye mi? Çünkü çoğu zaman girişimci şahsiyetler olumlu yönlere o kadar çok gömülüyorlar ki; zannediyorlar herşey güllük gülistanlık. Maalesef öyle değil işte. Güçlü yanlarınızın olmasını bilmeniz ne kadar güzelse zayıf yanlarınızın da oldugunu bilmeniz o kadar güzeldir.

İşte bu da haddini bilmekle olur. Haddini bil çünkü sen daha çok gençsin ve sidik yarıştıracağın adamlar yıllardır inşaat sektöründe at koşturuyorlar. Haddini bil çünkü senin daha bir diploman dahi yok ama satacağın ürünü bir bilim adamı geliştirmiş. Haddini bil çünkü büyük otellere pazarlamayı düşüüyorsun ama bugün Adana Hilton’da gidip görüşebileceğin en üst mevki resepsiyonist. Haddini bil çünkü sen daha tecrübe nedir bilmiyorken etrafında sektöre tecrübe nedir öğreten canavarlar var. Haddini bil çünkü haddini bilmek erdemdir. Haddini bilmek analiz demektir. Haddini bilmek işi tartmak demektir. Haddini bilmek usülünce girişi yapmak demektir…

Toparlamak gerekirse; bir girişimci hiç bir zaman bir satıştan/üründen/projeden kazanacağı parayı hesaplayarak işe başlamamalı. Hele plansız, programsız, amaçsız, hedefsiz bir girişime dalıyorsanız benden size tavsiye; çok kimseye duyurmayın bu işi. Zira o işte başarısız olacağınız kesindir ve bu başarısızlık ne kadar az duyulursa sizin için o kadar iyidir. Unutmayın Türkiye’de yaşıyoruz. Burada herkes başarısızlıkları konuşur, ağzına sakız eder. Kimse sizin başarılı olmanızı canı gönülden istemez. İş hayatında en kötü reklamda kötü referanstır..

Ee o kadar konuştun, bari ne yapmalı bu gençler onu söyleseydin diyorsanız, bu yazımdan hemen sonraki yazımı beklemeniz gerekiyor.. Plansız yazı bile yazmamayı öğrendim de ondan 🙂

8 thoughts on “Haddini Bilmek

  1. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten.. doğru tespitler yapmışsın tebrik ederim..ama buna takılı kaldım:)diploma önceleri belki büyük bi başarı olarak algılanıyordu; ama şimdi herkeste var ve en kötüsü de diplomalı işsizlerdir… diploma kendini geliştirmedğin sürece yaramaz işine kağıt parçasından öteye gidemez belki. şu da bir gerçek o olmadan da olmuyor. hayat tecrübesi muhakkak daha önemlidir. küçümsemeden bir yerlerden başlamak gerekli hayat tecrübesi için gerekli ve herkesten öğrenebilinecek küçük te olsa mutlaka bir şeyler vardır.

    • Diploma geröek girişimci için olmazsa olmaz değildir zaten. Ama her zaman bir eksidir. Her zaman. Diplomasız bu işler olmaz demiyorum. Sadece ve sadece bu eksinin bilincinde olarak hareket etmek lazım. Bu yazıda da bundan bahsettim 🙂

  2. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten.. doğru tespitler yapmışsın tebrik ederim..ama buna takılı kaldım:)diploma önceleri belki büyük bi başarı olarak algılanıyordu; ama şimdi herkeste var ve en kötüsü de diplomalı işsizlerdir… diploma kendini geliştirmedğin sürece yaramaz işine kağıt parçasından öteye gidemez belki. şu da bir gerçek o olmadan da olmuyor. hayat tecrübesi muhakkak daha önemlidir. küçümsemeden bir yerlerden başlamak gerekli hayat tecrübesi için gerekli ve herkesten öğrenebilinecek küçük te olsa mutlaka bir şeyler vardır.

    • Diploma geröek girişimci için olmazsa olmaz değildir zaten. Ama her zaman bir eksidir. Her zaman. Diplomasız bu işler olmaz demiyorum. Sadece ve sadece bu eksinin bilincinde olarak hareket etmek lazım. Bu yazıda da bundan bahsettim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir