Hem Takıl Hem İş Yap. Çok Mu Zor?

İki sene önce kadar bir iş görüşmesi için İzmir’e gitmiştim. Bir özel eğitim merkezinin genel müdürlüğü için görüşmeye çağrıldım. Kendilerine daha öncesinden firma ve yapacaklarımla ilgili detaylı bir rapor sunmuş, görüşmeye öyle gitmiştim. Raporu önce sundum ama işi kabul etmedim. Maddi konuda anlaşamadık. Mantıksız gelebilir önce detaylı bir rapor sunmam ve sonra iş görüşmesi yapmam. Ama bana göre mantıksız değildi. Zira ben olsam da olmasam da o firma benim raporumdakileri mutlaka yapacaktı, yaptı da. Neticede ben sıfırdan bir method üretmemiştim. Sadece büyük resmi gösterip arz – talep dengesinde çözüm önerileri sundum.

Neyse gelelim konumuza. Bu firmanın web sitesini inceledim az önce. Maşallah benim rapordaki her şeyi yapmış üstüne daha da koordine bir şekilde ilerleyerek harika işler çıkarmışlar. Hakikaten çok sevindim. Çok da güzel olmuş.

Web sitelerini incelerken en altta duran şu kısım dikkatimi çekti; Sosyal ağlar..

 

 

 

 

 

Maalesef ki bu butonların hiç birisi aktif değil. Yani hala sosyal ağlarda bir organizasyonları yok. Sonra dedim ki kendi kendime; herkes deli gibi facebook, twitter, youtube vs. kullanıcısı. Ama bunu iş olarak yapan kaç ajans var? Kaç kişi bu işten para kazanmalıyım diye bakıyor. Sen bakıyor musun mesela? Bakıyorsan adım atıyor musun bunu için?

Şimdi bana sosyal medya uzmanları ‘O iş öyle kafana esince yapılabilecek bir iş değil. Profesyonel olmak lazım, sistemli olmak lazım’ diyebilirler. Haklılar da. Ancak ülkemizdeki tüm firmaları ele alıp aralarından sosyal ağlarda bulunmak isteyenleri listelediğimizde açıkça görülüyor ki bu işe şu anki sosyal medya ajansları yetişemez. O zaman da işte olayı bireysel çabalara dökmek gerekir.

Mesajım ne mi? Al sana mesaj dostum:

Facebook’ta farmville oynamak güzeldir. Youtube’dan video izlemekte. Twitter’dan özlü söz paylaşmak da var elbet. Ama para ne zaman kazanılacak? Bir firmaya gidip sosyal ağlarınızı yönetmek istiyorum demek zor mu? Değil. Yönetmek belki tecrübe ister ama bu işi araştırıp nelerin yapılması nelerin yapılmaması gerektiğini okuduktan sonra eminim başarılı olacaksın. Çünkü sen zaten aktif olarak bu işlerle uğraşıyorsun. Tek yapman gereken deneyimleri okuyarak kendine bir yol haritası çizmen.

NOT: Sosyal Medya uzmanlarını kızdırdığımın farkındayım. Ama kabul edin şu anki sayınızla siz bu ülkeye az geliyorsunuz. Bırakalım da gençler sizlerden ilham alarak öğrensinler bu işi. Unutmayalım ki kimse anasının karnından Sosyal Medya Uzmanı olarak doğmadı 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir