İnternettin Abi

Dün bir arkadaşım telefon açıp bir şey sordu; ‘Bütün şirketlerin kanunen bir web sitesi olması gerekliliği var mıydı?’ İşin aslı cevabı bilmiyorum. Böyle bir yasa yürürlüğe girdi mi? Tasarı aşamasında mı? Yoksa hiç düşünülmedi mi? Bilmiyorum.. Ama blog yazarı olunca insanın kafasında bu tarz ufak detaylarda bile şimşekler çakıyor.. İşte yazacak bir konu daha 🙂

Sevgili takipçim, bir soru da ben sorayım; Bir firma hakkında bilgi edinmek için ilk ne yapıyorsun? Sen düşünürken ben araştırmaların sonucunda edinilen gerçeği söyleyeyim: g.o.o.g.l.e. Yani insanlar bir firma hakkında bilgi edinmek için öncelikle internettin abiye soruyorlar. Sonra karşısına çıkan ilk siteler arasında firmanın web sitesini buluyor ve hemen incik cincik edip neredeyse her bişeyine bakıyorlar. Ben ilk kez girdiğim bir sitede genel anlamda bir bakış atar ve anında şirkete puanını veririm, ne yalan söyleyeyim.. İkinci baktığım kısım genelde ‘hakkında’ bölümü, sonra ‘ürünler’ veya ‘hizmetler’ kısmına bakarım. Tabi mutlaka da ‘iletişim’ sayfasına da özellikle bakarım.

Peki nedir bu yazının amacı kardeşim? Ne anlatmaya çalışıyorsun diyenlere hemen açıklayalım;

1. Web siteniz kıyafetinizdir: İnsanlar görünüşleriyle karşılanır, kişilikleriyle uğurlanır demişler. Web sitenize ilk defa bakan kişi sizi o dakikada yargılar. İyi veya kötü ama bir şekilde puanınızı verir. Çok kaliteli işler yapıyor olabilirsiniz. Ama bunu bilmeyen bir kişi ilk yargıyı kötü verirse bu imajı düzeltmek epey zaman alabilir.

2. Ulaşılamıyorsanız insanlar size tereddütle yaklaşır: Bir düşünelim; insanlar artık Cumhurbaşkanına bile oturduğu yerden (twitter vb.) erişebiliyor değil mi? Peki bir firma kolay ulaşılabilirlik konusunda web sitesini kullanmazsa çağın kaç yıl gerisinde kalır?

”Kısacası web siteniz sizinle müşterinizin tokalaşıp tanışmasıdır.”

3. Firmanız müşterilerinizi gülümsetebildiğiniz kadar başarılıdır!: Yukarıdaki maddede de belirttiğim gibi; sizinle tokalaşıp tanışan kişi sizi sıcak bulursa (yani web sitenizden korkup kaçmazsa) naçizane eleştirilerini de yapacaktır. Belki bu nazik davranışınızdan ötürü etrafındaki insanlara sizi tavsiye de eder. Belki de eksik ya da hatalı bir yanınızı tatlı bir dille size iletir. Ama yok eğer web siteniz kötü bir izlenim bıraktıysa o kişi üzerinde, emin olun size arkasını döner dönmez hakkınızda ileri geri konuşmaya başlayacaktır (sözlükler, forumlar, twitter).. Bu olay mağazanıza gelip memnun kalmaması ve çıkıp etrafındaki arkadaşlarına anlatması gibi birşey de değil ki.

”Maalesef bu fikrini internettin abimize söylemesi demek tüm dünyaya anlatması demektir!”

4. Yeni gezegenimizin adı İnternet: Öyle bir hayat düzeni yaşıyoruz ki; insanlar sokaklarda gezdikleri kadar internette de geziyorlar. İnternet yeni bir dünya adeta ve bu dünyada yaşıyorlar insanlar.. Eskiden çarşı pazarda satılan ürünler hala satılmaya devam ediyor. Ama artık bir de internette açılan tezgahlar var. Hala billboardlara, gazetelere, tv’lere reklamlar giriliyor. Ama bir afişte internet için gerekli. Zira insanlar o gezegenin ülkelerinde, şehirlerinde, sokaklarında da geziniyorlar sık sık. Dedim ya orada da bir hayat var.. Ve siz bu insanlara reklam ve/veya satış yapmak istiyorsanız onların dolaştıkları sokaklarda olmalısınız. Onlarla aynı hayatı paylaşmalısınız..

”Bir şirketin mutlaka bir web sitesi olmalı”

mantığıyla zırvaladıklarım böyle. Ama kafamdaki şimşekler durmuş değiller işin aslı. Planladığım diğer yazılar;

Her Firmanın Bir Blogu Olmalı – Sosyal Medyada Olmak Ya Da Olmamak – Kişisel Markalaşma – Hangi Sosyal Mecraya Neden Girilmeli?

6 thoughts on “İnternettin Abi

  1. bu arada aklınızda olsun , 2012 de yürürlüğü girecek olan yeni türk ticaret kanununa göre her firmanın web sitesi olması zorunlu. Ayrıca bu sitelerden faaliyet raporları yayınlama ile de düzenlemeler mevcut.

    • Bilgilendirme için teşekkür ederim Barış Bey. Çok yerinde bir kanun değişikliği olduğunu düşünüyorum açıkçası.

  2. bu arada aklınızda olsun , 2012 de yürürlüğü girecek olan yeni türk ticaret kanununa göre her firmanın web sitesi olması zorunlu. Ayrıca bu sitelerden faaliyet raporları yayınlama ile de düzenlemeler mevcut.

    • Bilgilendirme için teşekkür ederim Barış Bey. Çok yerinde bir kanun değişikliği olduğunu düşünüyorum açıkçası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir