Neden Mac Kullanıyorum? (1)

Evet arkadaşlar uzun zamandır bu konu da yazmak hatta öğrenmek isteyen arkadaşlara bildiklerimi aktarabileceğim bir sunum yapmak istiyordum. Ama sanırım ‘abi gel sunum yap üyelerimize’ diyen arkadaşlar çokta önemsemedi. Neyse burdan duyrulur benim teklifim hala geçerli.

overview-hero20081014

MacBook 13'' 2.00 gb

Gelelim MacBook ve Mac OS X işletim sistemine…

Eminim % 90ınız  işletim sistemi olarak Windows kullanıyorsunuz. Windows işletim sistemini küçümsemiyorum ama ben mac os x kullanmaya başladım başlayalı ( 14 aydır ) laptop’ a ne bir format atma gereği duydum ne de bir virüs taraması yaptım. Zaten virüs programı yükleme gereği bile duymuyorsunuz zira bu işletim sistemi için virüs yapan piskopat programcı henüz yok. Windsows kullanan arkadaşlarım nerdeyse 2 aya bir format atıyor. Ve virüssüz bir günleri geçmiyor:)

İsterseniz Mac’in avantajlarını sırlamaya başlayalım yavaştan;

1- Sistem tek dosya usulü çalışıyor. Yani bir programı yüklemek için crack serial number vs. uğraşmıyorsunuz. Dosyayı internetten bedava olarak indiriyormeniz ve bu dosyayı ‘applications’ klasörüne sürükleyip bırakmanız yeterli. Program yüklenmiş oluyor. Silmek için de programın application dosyasını tutup çöp kutusuna bırakmanız yeterli oluyor. Ayrıca güncelleme istediğinizde veya gerektiğinde sistem kendiliğinden bu işi görüyor ve size soruyor güncelleştirmeler hazır şimdi yapalım mı diye. Sizin tamam’a basmanız yetiyor. Üstelik ücretsiz güncelleniyor hemen hemen tüm programlar. Kendine özgü programlarını internetten bulmanız da bir o kadar kolay. Herkesin bahsettiği mac uyumlu program bulma işinin aslı da şu; Mac os x, uzantısı .exe olan kurulum dosyalarını kullanmıyor. kurulum dosyaları mac os x’te .dmg uzantılı oluyor. buna benzer bazı uzantılarda da farklılıklar var windowstan ama ben 14 aylık süre içerisinde windowsta yaptığım herşeyi çok daha hızlı ve rahat bir şekilde mac’te de yaptım. Hatta çoğu zaman daha da fazlasını. Yani programların mac uyumlu versiyonunu bulmak çok çok basit, telaşa gerek yok;)

2- Sistem çok daha kuvvetli ve hızlı. Kuvvetli nedir? Mesela isterseniz aynı anda 2 veya 4 masaüstünüz olabiliyor. Birisinde photoshopta tasarım yaparken diğerinde safari ile (internet browser) internette gezebilir bir diğerinde MACword’de makale yazabilir ve 4.sünde de müzik dinleyebilirsiniz. Ve tüm bunları tek mouse hareketliyle ekrana getirebilir, mouse veya tuşlar yardımıyla da masaüstünden masaüstüne geçiş yapabilirsiniz. Sistem kuvvetli deyişini açayım biraz daha; mesela bilgisayar yaklaşık 25 sn.de açılıyor ve bir 40 sn.sonra da herşey yerli yerine gelmiş ve sistem kullanıma hazır hale (otomatik açılan prog.kastediyorum) geliyor.

*** Resim veya video olmayınca yazı biraz sıkıyor farkındayım o yüzden devamını daha sonraki bir makaleme bırakayım. Eğer yapabilirsem sizler için bu yazdıklarımı anlatan bir vtr’de hazırlmayı düşünüyorum. Umarım becerebilirim. Son olarak mac’te en sevdiğim unsuru söyleyerek bitireyim; MÜKEMMEL GÖRSELLİK. Yani hem bilgisyarları hem macbookları hem sistemleri o kadar güzel tasarlamışlar ki, kendimi %10luk kısımda olduğum için çok şanslı hissediyorum. Güney Can Gökoğlu arkadaşımın dediği gibi; yıllardır mouse için sağ tuşa gerek duymayan yani tek click’in yettiği bir sistem MAC. Teşekkürler Apple..

NOT: Kendi MacBook’umu satmayı düşünmüyorum ama bir ağabeyimde 1 ay kullanılmış 2.00 gblık bir MacBook var 13”. İlgilenen olursa bana ulaşacağı yeri biliyor;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir