Bilkom, Apple ve Pazarlama Üzerine

Bilenler vardır; Türkiye’nin en çok tanınan APR‘larından (Apple yetkili satıcısı) Elmacıpazarında daha önce yaklaşık 2 sene süren bir iş deneyimim oldu.

O zamanlarda Bilkom ile sürekli temasta olmamız sebebiyle firmayı ve çalışanlarını yakından tanıma şansı yakaladım. Gerçekten çok düzgün, çok akıllı insanların olduğunu belirtmem gerek. Fakat yine de Bilkom‘u yanlış yaptığını düşündüğüm her nokta eleştirdim. Bugün de Bilkom’un eğitim – öğretim sezonunun başlamasına yönelik başlattığı Apple ve Adobe içerikli kampanyasında -bana göre- hatalarından bahsedeceğim.

İlk takıldığım nokta Bilkom‘un reklamda kullandığı açıklayıcı cümle… Açıklayıcı dediğime bakmayın, tamamen kafa karıştırıcı aslında.

Kampanyalı Mac bilgisayarını al, Öğrenci ve Öğretmenlere Özel Adobe CS6 hediyesiyle hayatına eğlence ve yaratıcılık, derslerine neşe kat!

Bu gördüğünüz üç satırlık açıklama sadece 1 cümleden ibaret. Yani oldukça uzun ve anlam bütünlüğü varla yok arasında. ‘Uzun cümleler kullanıcının kafasını karıştırır’ bu çok net. Keşke bu konuya dikkat etseydi Bilkom’un çalıştığı ajans veya pazarlama departmanı. Ayrıca yıllardır Apple ile dirsek teması çalışan bir firma olarak Bilkom’un Apple‘ın her alanda sürdürdüğü ‘sade‘ yaklaşımı örnek almasını isterdim. Hatırlayalım; ‘think different‘ ile her şeyi anlatan bir yaklaşım bu, yukarıdaki gibi cümlelerle kafa karıştıran değil.

Aslında çok basit; Mac alan öğretmene ve öğrenciye Adobe CS6 hediye ediliyor. Bıraksaydınız da yaratıcılığı, eğlenceyi reklamı gören kişi düşünseydi.

‘Derslerine neşe kat’ cümlesine de takıldım aslında. Sevgili Bilkom; hangi ders bu Allah aşkına?

Adobe Photoshop CS6 ile geometri sorularınız artık daha renkli! Sorularınızı layer layer ayırın, farklı renklerle boyayın kafanız karışmasın.

Gibi mi? 🙂

Diğer bir yanlış da bence okulun sıkıcı olmadığını ispat etme çabasında yapılmış. Kendimden örnek vereyim; Üniversite yıllarımda MacBook‘um ve/veya Adobe CS3‘ümle harikalar yaratmışlığım var ama maalesef son sınıfta 1 veya 2 derste. Onlar da zaten bilgisayar gerektiren derslerdi. Kısacası Apple ve Adobe kullanıcısı olmama rağmen okuldan sıkılıyordum 🙂

Onun dışında Apple ve Adobe bana kişisel gelişim, iş deneyimi, yaratıcılık ve verimlilik anlamında destek olmuştu. Keşke Bilkom da bu noktalara odaklansaydı. Bakınız mesela Medyasoft ne güzel yaklaşmış olaya;

Kısa ve öz. ”Çocuklarınızın Yeteneğini Hediyenizle Keşfedin.”

Etiket bulutu: çocuklar, yetenek, hediye. Bu kadar net yani.

Bilkom’da neydi bu etiket bulutu hatırlayalım: kampanya, Mac, Adobe CS6, öğretmen, öğrenci, hediye, eğlence, yaratıcılık, dersler, neşe.

Hedef kitle konusunda da Medyasoft ile karşılaştırmaya gidelim. Bu reklamın kime pazarlanmaya çalışıldığını düşünelim mesela. Bilkom bu kampanyayı öğrencilere duyurmuş çok aşikar. Peki bu hedef kitle öğrenci mi olmalı yoksa ebeveyn mi?

Medyasoft ”Çocuklarınızın Yeteneğini Hediyenizle Keşfedin.” derken kime sesleniyor sizce? Tabi ki cebinde parası olan, çocuğunun yaratıcılığı, sosyalleşmesi, geleciğini dert edinmiş ve en önemlisi satın almayı yapacak kişilere; yani ebeveynlere. Bilkom ise öğrencilere yani cebinde parası olduğu an çarçur etme ihtimali yüksek aklı çoğu zaman farklı işlere çalışan dolayısıyla da aslında hedef kitle olmayan bir kesime…

Son olarak Elmacıpazarı Adana mağaza açılışı için Bilkom tarafından hazırlanan billboard/megaboard reklamlarının tasarımlarındaki hatayı aktararak bitireyim;

Yayaların kullanmadığı ve sürekli araçların -ki ortalama 70 – 80 km/saat hızla- geçtikleri bir yolun kenarında bulunan megaboard reklamlarında Elmacıpazarı Adana mağaza açılış reklamları yer almıştı. Bu reklamların altındaki Elmacıpazarı yazısının okuyabilmek için arabadan inip megaboardun dibine kadar yaklaşmıştım. Kısacası Bilkom bu tarz tasarımsal hataları çok sık yapıyor. Ne diyelim inşalah düzeltirler.

Yazının sonuna da koca bir ”Bence” ekleyerek bitireyim de gelecek tepkileri göğsümüzde düzeltip plase yapma fırsatımız olsun değil mi? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.