Adettendir… Muhasebesi yapılır biten senenin… Ben de ROIVA adına bir değerlendirme yapayım diye oturdum klavyenin başına.

Ekibimin büyümesiyle başlayalım. 2022’nin ilk günü ile son gününe bakınca ROIVA’nın 4 katı çalışana ulaştığını görüyorum. Çalışan sayısında artış gibi müşteri sayımızın da benzer bir ivmeye sahip olduğuna şahit olduk. 2022 içerisinde hizmet verdiğimiz müşteri sayımızda 8X bir büyüme yaşandı.

22.01.2022 tarihinde yeni merkez ofisimize geçiş yaparak ROIVAHUB adını verdiğimiz bir kompleksi hayata geçirdik. 426 kişinin katılımıyla bir açılış kokteyli gerçekleştirdik.

Bu komplekse geçtikten sonra 12 adet webinar, 3 adet podcast, 7 adet ücretsiz yüz yüze eğitim ve 10 adet de OppWork (yani network etkinliği) düzenledik.

2022’nin en değerli kazanımlarından olan ROIVA Akademi bünyesinde ilk eğitimlerimize başladık ve Dijital360 eğitiminin ilk dönemde 30 ikinci döneminde ise 15 mezun vererek adeta akademimizin rüştünü ispat ettik.

ROIVA Akademiden mezun olan ve staja/işe yerleşen mezunlarımızın oranı ise %82‘ydi bu sene!

ROIVA Akademi bireysel eğitimlerdeki başarısını dünyanın önce gelen telekom şirketlerinden

Vodafone’un Türkiye ofisinde growth ekibiyle gerçekleştirilen kurumsal eğitim ile farklı bir noktaya taşımayı başardık.

Vodafone Türkiye eğitiminin ardından KWORKS — Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi ile harika bir eğitim dönemi gerçekleştirdik. Kworks ile hem dijital pazarlama eğitimleri hem de startup mentorluk konularında iş birliği yaparak toplamda 16 startup ile yoğun mesai yapma şansı yakaladık.

2022 senesinde kişisel olarak sadece benim danışmanlık ve mentorluk yaptığım startup sayısı 21’di.

Sektöre Yetişmiş İş Gücü Kazandırmaya Devam

8 üniversitede seminer, atölye ve eğitimlere katılarak sektörümüzün genç yeteneklerine ilham olmaya gayret ettik.

Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinden Nişantaşı ÜniversitesiMedipol Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ilgil bölümlerinden dekan, dekan yardımcısı hocalarımızla sektör — akademi iş birlikleri ve dijital dönüşüm alanlarındaki derslerin sektör dinamiklerine uyumluluğu üzerine zümre toplantılarına davet edildik ve katkı sağladık.

Yine Medipol Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde pazarlama üzerine MBA yapan yerli — yabancı öğrencilerimize ‘The Future of Marketing’ konulu dersler verdik.

ROIVA Büyürken Müşterileri de Büyüdü

Müşterilerimizin işini büyütürken de hem sayısal olarak hem de ürün/proje geliştirme anlamında bir çok başarıya imza attığımız bu yılda DijiAudit ürünümüze ek olarak çıkardığımız diğer ürünlerimiz;

 • ROIVA Analytics KIT
 • ROIVA Conversion KIT
 • ROIVA Web KIT
 • CX Suite
 • ROIVA Akademi LMS

2023’te de hemen ilk çeyrekte bu aileye ekleyeceğimiz yeni ürünlerin de yolda olduğunu söyleyebilirim. Bu ürünlerin geliştirme süreçlerini de desteklemesi adına yeni bir yazılım teknoloji şirketini 2 arkadaşımla birlike hayata geçirmeye karar verdik. Yakında onun da yazısını yazacağım.

Öte yandan güzel bir başka gelişme olarak da uçtan uca dijital süreçlerini yönettiğimiz önemli şirketlerin iş hacminde de hatrı sayılır bir büyüme gerçekleştirdik;

 • Potansiyel müşteri edinimi faaliyeti yapan müşterilerimiz için toplam 35.678 adet kaliteli ‘lead’ ürettik
 • E-ticaret yapan müşterilerimiz (B2C) için ortalama 534 TL sepet değerine ulaşan işlem hacmine ulaştık
 • Tüm müşterilerimizin websitesi trafiğinde ortalama %231’lik tekil kullanıcı artışı sağladık
 • Sosyal medya reklamlarını ve hesaplarını yönettiğimiz müşterilerimizin tüm aktivitelerini analiz ettiğimizde ayda ortalama 15.000.000+ gösterim alarak hedef kitleye ulaşma konusunda önemli bir başarıya imza attık
 • Yönettiğimiz sosyal medya hesaplarında ortalama %245 takipçi sayısı artışı gerçekleştirdik

Daha Üreten ve Anlatan Bir VB

2022 benim kişisel olarak da çok verimli geçirdiğim bir sene oldu diyebilirim. YouTube, Instagram, Linkedin, Twitter ve TikTok başta olmak üzere bir çok sosyal medya kanalına video içeriği üretirken bir yandan da velibahceci.com, Medium, Linkedin Articles ve e-bülten gibi platformlarlardan yazılı içeriklerle de son derece üretici bir yıl geçirdim diyebilirim.

Öte yandan;

 • Ana Sigorta ve iş ortakları için Sigorta Postası’na özel olarak bir rehber hazırladım. Buradan okuyabilirsiniz.
 • Aynı zamanda artık her ay HBR Türkiye’de yazılarım yayınlanmaya başladı. Buradan da ilk yazımı okuyabilirsiniz.
 • velibahceci.com da dahil olmak üzere bu yılda toplam 47 adet blog yazısı, röportaj, makale ve rehber içeriği ürettim.
 • Büyüme Stratejileri, Anlat Hoca, Dijitalleştiremediklerimizden misiniz? ve ROIVA, ROIVA Akademi içerikleri dahil olmak üzere 2022 süresince toplam 57 saatlik video içeriği üretmişiz.
 • Ayrıca KOBİ’lerin dijitalleşmesi ve büyüme stratejileri ile alakalı da Posta gazetesinde bir röportajım da yayınlandı. Buradan inceleyebilirsiniz.

Yani özetle sevgili dostlar bu sene çok verimli geçti diyebiliriz. Maşallah demeden bu yazıyı bitirirsem üzülmem ama çok şükür demeden bitiremem. Bugünümüze çok şükür.

İyi seneler!

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!