Dijital Dönüşüm 2021’de Neden ve Nasıl Hızlanacak?

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm terim olarak dijital teknolojinin bir işletmenin tüm alanlarına entegrasyonunu ifade eder aslında. Çalışma şeklinizi temelden değiştirir ve müşterilerinize değer katan bir değişimi ifade eder. Tabi ki bu aynı zamanda organizasyonların statükoya sürekli olarak meydan okumasını, deney yapmasını ve başarısızlık karşısında yeni şeyler öğrendiği gerçeğiyle daha rahat davranmasını gerektiren a’dan z’ye kültürel bir değişimdir. Bu yazımda sizler için özellikle KOBİ’lerin Dijital Dönüşümü için atılabilecek ve farkındalık yaratacağına inandığım, çoğu da büyüme pazarlamasına katkı sağlayan dijital pazarlama aksiyonlarından bahsettim. Umarım keyifli ve fayda veren bir okuma olur herkes için.

Dijital Dönüşüm Trenini Kaçırma

Tanımdan da anlaşılacağı üzere dijital teknolojiler gün be gün dünyamızı değiştirmeye devam ediyor. Müşteri davranışlarını, ticaret yapma biçimimizi, pazarlama yöntemlerini ve işletmelere dokunan hemen hemen her alanı etkilediği gibi yepyeni iş modellerini de karşımıza çıkarmaya devam ediyor. Bu dijital dönüşüm ve yeni model iş yapma şekli sadece rakiplere karşı avantaj sağlamak için değil, aynı zamanda kurumsal hayatta kalmak için de kritik bir hal almaya başladı.


Dijital Dönüşüm Neden Önemli?

Dijital dönüşümün bu kadar önemli olmasının en önemli üç nedeni:
 1. Değişimin Hızlanması – Dijital değişimin hızı katlanarak artıyor, bu da sektör liderliğini sürdürmeyi çok zorlaştırıyor ve pazara getirilen yeni dijital çözümlere en hızlı şekilde adaptasyon gerektiriyor.
 2. Dijital Rekabet – Şirketler dijital olarak rekabet etme konusunda giderek artan bir baskı altında ve köklü iş modelleri “doğuştan dijital” ya da start-up’lar tarafından kesintiye uğrayabiliyor.
 3. Müşteri Beklentileri – Müşteriler tüm temas noktalarında iyi bir deneyim bekliyor ve etkileşimlerinin sorunsuz ve olağanüstü olmasını sağlamadığınızda değişime ayak uydurup rakibinize gidebiliyor.

Pandemi Dijital Dönüşümü Nasıl Etkiledi?

Dijital dönüşüme COVID 19 Pandemisinin büyük katkı sağladığını hep birlikte gördük.
 • Şirketler online çalışmaya, okullar online eğitime, firmalar online satışa, danışmanlar online görüşmelere/seanslara kısacası yaşam online ortama geçiş yaptı.
 • Değişime ayak uydurmak hiç zor olmadı. Herkes bir şekilde bunu kanıksamaya ve yaşamına adapte etmeye çalıştı, büyük oranda da başardı.
 • Yeni iş fikirleri, iş modelleri türedi. Hijyen Kod, kurye / kargo alternatifleri, restoranlarda dijital menüler, dijital eğitim portalları/sistemleri, yeni temassız ödeme yöntemleri (NFC gibi)÷÷÷

Dijital Dönüşüm Ofisi

Bu büyük değişim ekonomideki arzın artışı demek ve haliyle de talep de gün geçtikçe artıyor. Ancak arz yani dijital çözümler, yöntemler artış sağlarken tıpkı çarpık kentleşmelerde olduğu gibi düzensiz yapılar ve temeller üzerinden inşa edilen binalar önümüzdeki 5 sene içerisinde daha büyük fırsatların kaçırılmasına ve belki de yıkımlara neden olacak. Bu konuda farkındalığı oluşmuş dijital pazarlama profesyonelleri bunun önüne geçebilecektir diye umuyorum. Ummaktan öteye giden Cumhurbaşkanlığı bir dijital dönüşüm ofisi oluşturdu. Ziyaret ederek detaylarını öğrenebilirsiniz.
Bu tip ofislerden veya ROIVA gibi büyüme partneri firmalardan destek sağlayarak aşağıdaki misyonları yerine getirebilirsiniz;
 • Dijital varlıkların doğru kurgulanması, yapıların temelinin sağlam atılması
 • Kullanıcı/ziyaretçi/müşteri personalarındaki kitlelerin dijital izlerinin takip edilmesi
 • Bu dijital izlerin anlamlandırılabilmesi için verinin ayrıştırılması, zenginleştirilmesi ve segmente edilmesi
 • Elde edilen verilerle pazarlama, satış, yönetim vb. konularda kararların verilmesi hatta karar sürecinin artık veriye dayalı gerçekleşmesi
 • Ürün veya hizmet bazında rekabet analizinin dijitaldeki izdüşümü baz alınarak gerçekleştirilmesi ve bu verilere göre bütçe planlaması yapılması
 • Toplanan her türlü veriyi doğru okuma kabiliyeti sayesinde yeni satış kanalları, gelir ve iş modelleri üretilmesi
 • Dijital dönüşüm sayesinde şirketlerin büyüme hızını, ivmesini ve stabilizasyonunu koruyabilmesi

Dijital Transformasyon ile Üzerinde Oturduğun Hazineyi Farkedin!

Bir şirket veya kuruma ait web sitesinin önemi ülkemizde maalesef yeteriz kadar bilinmiyor. Buna bir kaç örnek de olması adına şirketiniz veya kurumunuz adına kendinize şu soruları sormalısınız;
 1. Web sitemi ziyaret eden kişilerin hangi yöntemlerle geldiğini biliyor muyum? Hangi kelimeleri arayarak geldiler? Hangi platformdaki reklama tıkladı ve geldiler? Ya da alakalı bir ihtiyaç için mi siteye girdiler yoksa yanlış anlaşılma mı gerçekleşti?
 2. Web siteme giren insanlar ne yapıyor? Sitemizden hemen çıkıyorlar mı? Yoksa belli başlı işlemleri gerçekleştiriyorlar mı? Web sitemde sunduğum içeriğe (ürün, hizmet, bilgi vb.) ihtiyaç duyuyorlar mı? Ne kadar etkileşim kuruyorlar?
 3. Web siteme giren insanlar kim? Hangi yaş aralığında? Hangi lokasyonda? Hangi davranış veya ilgi alanında? Daha önce de siteme gelmişler mi? Her hangi bir ürünümüzü almışlar mı?
 4. Web sitemde belirlediğim hedefler ve dönüşümler ne kadar tamamlanıyor? Örneğin kaç kişi ve kim iletişim formunu doldurup gönderiyor? Kaç kişi sitenizde sunduğunuz ürünleri satın alıyor?  Bu hedefler ve dönüşümler bana ne kadara mal oluyor? Bir kullanıcı, dönüşüm, satış başına maliyet nedir?


 5. Sosyal medya, reklam kanalları, network marketing ve daha birçok tanıtım kanalında gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerin yansıması, eğilimlere olan etkisi nedir?
 6. Rakiplerim nasıl reklamlar yapıyor? Hangi mecralardan web sitelerine trafik sağlıyor? Hangi söylemlerle ve yöntemlerle müşterilere ulaşmayı deniyor?
 7. Rakiplerimden nasıl sıyrılabilirim? Onların kötü yaptığı veya yapamadığı dijital/içerik/pazarlama aktiviteleri neler?
 8. Dünyada kendi alanınızda neler olup bitiyor? Sektör liderleri büyümek için neler yapıyor? Hangi alanlarda ne gibi dijital varlıkları var ve bu varlıkların oluşturduğu potansiyel hacim ne kadar?
 9. İşinizi globale açabilmek için fizibilite yaptınız mı? Bu fizibilite için alacağınız verileri, içgörüleri online kanallarda bulabileceğinizi biliyor muydunuz?
 10. Dijital dönüşümünüzü kime emanet ediyorsunuz? Veya ettiniz?
İşte bunları sorduğunuzda oluşacak farkındalık sizi o saniye itibariyle bambaşka bir bakış açısına itecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.