Merhabalar. Geçtiğimiz haftalarda Benim İşletmem Google ile alakalı önüme düşen bir ekran görüntüsünü sizinle paylaşmak istiyorum ve hemen şunu belirtiyorum;

“Google Benim İşletmem nam-ı diğer Google My Business tamamen ücretsiz bir Google ürünüdür. Bir Gmail hesabı olan herkese açık bir uygulamadır.”

Benim İşletmem Google yani Google My Business Nedir?

Google My Business, müşterileriniz sizi Google aramalarında bulmalarına yardımcı olan, ürünlerinizi, işletmenize ve personelinize ait fotoğrafları ve videoları sergileyebileceğiniz bir işletme kartıdır. Çalışma saatlerinizi ve iletişim bilgilerinizi güncelleyebilir ve işletmenize gelen yorumlar, yıldızlı değerlendirmeleri de görebilir, sergileyebilirsiniz. Benim gerçekleştirdiğim bir örnek Google My Business kaydı;

enfo-google-my-business

 

Bu hizmet özellikle teknik olarak bir çok işletme sahibine zor geliyor. Aslında bildiğiniz üzere dijital ayak izlerimiz işletmeler ve veri analitiği açısından çok değerli. Özellikle KOBİ dediğimiz işletmeler bu tip küçük ama etkisi büyük detaylara vakit ayıramıyor ve belki de beceremiyor. Sorun değil, herkes anlayacak diye bir kaide yok zaten. İşte bu  sebeple bazı firmalar da bunu bir para kazanma yöntemi görüyor. Aslında bu da normal. İnanın koca koca firmaların bu sorunu çözemediği bir çok örnekler gördüm. Bu nedenle aracı firmaların bu hizmeti sizin adınıza yapmasında ücret olmasında bence bir sorun yok.

Ancak ilk ekran görüntüsünde verdiğim örnekte bir çok yanlış ve illegal durum da var. Mesela Google marka kullanımı ve kendilerini Google gibi tanıtma.

Uzatmadan size bu ekran görüntüsünde neyin ne olduğunu madde madde aktarıyorum;

1. E-posta’da belirtilen “Google XXX Group” şirket adının kullanım şekli yasal açıdan suçtur. Google buna izin vermez.

2. Bu tip e-postalarda kişiler kendisini bir Google çalışanıymış veya yetkilisi gibi tanıtıyorsa buna da dikkat edin.

3. E-mail’de sayılan hizmetler tamamen sizin kendinizin de yapabileceği ve Google’ın herkese ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir.

4. Aracı firmalardan bu işlem için bir destek alabilirsiniz ancak sürekli bir güncelleme yapılmayacaksa senelik bir bedel ödemenize gerek yok. Zira o kayıt siz bir şey değiştirmediğiniz sürece duracak bir kayıt. Hem haritada hem de arama sonuçlarında.

5. Bu e-mail’de yazıldığı gibi senelik bedel ödenmediği taktirde Google My Business hesabınızın kapatılması ve geri açtırmak için 3000 TL + Kdv istenmesi de tamamen göz korkutmadır. Bu tip dolandırıcılığa varacak tutumları lütfen uzman bir Google Partners üyesine iletin.

6. Ayrıca bu firmalar sizin şirketinizin kaydını yaparken kendi Gmail hesapları üzerinden yapmaktadır ki bu da Google nazarında sizin şirketinizi sahibini o firma yapar. Yani istedikleri gibi şirket bilgilerinizi değiştirip sizi farklı da gösterebilirler. Aman dikkat!

7. Son olarak Google Partners firmaları sadece Google Adwords desteği verebilirler size. Bu tip firmaların Google My Business konusunda hiç bir yetkileri bulunmuyor.

Umarım bu konuda işletme sahipleri en kısa zamanda bilgilendirilir ve bu tip ‘bana göre’ para tuzağı olan durumlarla karşılaşmazlar. Bu yazıyı okuduysanız ve hak veriyorsanız lütfen yayın ki bu tip tuzaklara insanlar düşmesin.

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!