Günümüzde her şey sosyal medya üzerinden yapılıyor; arkadaşlarımızla sohbet etmek, alışveriş yapmak, çeşitli eğitimler almak… Her şey sosyal medyayla bu kadar uyumlu hale gelmişken, bir işletmenin sosyal medyada kendini gösterememiş olması birçok avantajdan kendini mahrum bırakması anlamına geliyor. 

 

İşletmelerin sosyal medyada var olabilmek için tercih edebilecekleri birçok yol bulunuyor. Bugün sizlere bu yolları anlatacağız ve sosyal medyayı kullanarak işletmenizi nasıl daha fazla kişiye ulaştırabileceğinizi göstermeye çalışacağız. Hazırsanız başlıyoruz!

 

İşletmeler Neden Sosyal Medya Kullanmalı?

İşletmelerin neden sosyal medya kullanması gerektiği sorusunun cevaplarından ne kadar bahsetsek de tam olarak yeterli olmayacaktır. Artık geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini tamamen dijital pazarlama yöntemlerinin aldığını söylesek abartmış olmayız. Bu bile başlı başına bir sebep olabilecekken, diğer avantajlardan da kısaca bahsedelim…

 

İşletmeler için sosyal medya kullanımının en büyük avantajı, marka bilinirliğini arttırma konusunda ortaya çıkıyor. Sosyal medya kullanarak yalnızca işletmenizin olduğu sokaktaki müşterilerin değil, Türkiye’nin ve hatta dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Böylece hem markanızı tanıtabilirsiniz hem de potansiyel müşterilerinizin sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Ayrıca gün içinde herkesin saatlerce sosyal medya platformlarında vakit geçirdiği düşünüldüğünde; işletmelerin aktif bir şekilde sosyal medya kullanması demek, insanların her an karşılarına çıkabilmeleri anlamına gelir.

 

Sosyal medya platformlarının aktif bir şekilde kullanılmasıyla işletmelerin internet sitelerine trafik de sağlanır. Böylece hizmet ve ürünleriniz hakkında bilgi alma konusunda hevesli olan insanları çekebilirsiniz. Satışları artırmanın kolay ama çok etkili bir yolu diyebilirim!

 

İşletmelerin Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler Neler?

Sosyal medya öyle bir yer ki, deyim yerindeyse işletmeleri vezir de edebiliyor, rezil de. Bu nedenle işletmelerin sosyal medya paylaşımları konusunda kesinlikle bir bilenden yardım alması gerekiyor. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünmeyin, sonuçta sosyal medyadaki her hamleniz insanların sizi nasıl gördüğünü de belirliyor.

 

İkinci bir önemli konu da sosyal medya içeriklerinde kullanılacak görsellerin amatör bir izlenim vermemesi. Bunun için Canva gibi sitelerin yardımına başvurabilirsiniz. Sosyal medya içerikleriniz için görselleri özenerek hazırlamak, gönderilerinizin çok daha profesyonel bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ve Canva’yı kullanmanın oldukça kolay olduğunu söylemem gerekiyor. Biraz zaman ayırarak kolaylıkla siz de güzel görseller hazırlayabilirsiniz!

 

Görseller tamam, sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyorsunuz. Peki ya ne eksik? Biz söyleyelim, metin yazarlığı! Herkes metin yazarı olarak doğmuyor, bunun farkındayız. Ancak içeriklerinizi hazırlarken iyi bir metne sahip olmanız gerekiyor. Metin iyi olmazsa müşterilerinizin güvenini kazanmanız çok zor.

 

Tüm bu yol göstermeler sizin için yeterli değilse ve sosyal medya içerikleri konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, sizinle konuşmamız gereken konular var demektir. Bize buradan ulaşabilirsiniz!

İşletmeler Sosyal Medyada Nasıl İçerikler Üretmeliler?

Her sosyal medya platformu için hazırlanacak içeriklerin farklı olması gerektiğini söylememize bile gerek yoktur herhalde. Tercih edeceğiniz sosyal medya platformunun yapısına uygun olarak bir içerik planlamak gerekiyor. 

 

Doğru bir stratejiyle üretilen sosyal medya içerikleri, erişimi artırmak için size fazlasıyla yardımcı olur. 

 

Video İçerikler

Video içerikler son yıllarda fazlasıyla ilgi çekiyor. Hangimiz işten yorgun argın geldiğinde oturup saatlerce video içerikleri izlemiyor ki? İnsanı gerçekten büyüleyen bu organik video içeriklerin arasında işletmelerin hazırladığı markalı video içerikler de oluyor. Organik içerikleri izlerken markalı bir içeriğin aniden karşımıza çıkması bizi rahatsız etmiyor, onları da izliyoruz.

 

Peki işletmelerin video içerikleri için kullanabileceği platformlar hangisi? Tabii ki TikTok, YouTube ve Instagram gibi platformların Reels kısımları! Sosyal medyada viral olan video konseptlerini işletmenize uyarlayarak kullanabilir ve böylece kullanıcıların markalı videonuzu izlemesini sağlayabilirsiniz.

 

Yazılı İçerikler

LinkedIn gibi platformlar işletmenizi yazılı olarak tanıtmak için en etkili yollardandır. LinkedIn’de bağlantılarınızı hızlıca artırabilir ve ulaşacağınız insan sayısını da buna bağlı olarak artırabilirsiniz. 

 

LinkedIn’de insanların sizi ve işletmenizi fark etmesi için yapmanız gereken ilk şey, bu platformun diline uygun bir gönderi oluşturmak. LinkedIn dili ve edebiyatından bahsedecek olursak, ilham verici hikayelerin temele alındığı gönderilerle başlamamız gerekiyor! LinkedIn’de bağlantılarınızın beğenisini kazanmak ve daha fazla insana ulaşmak için işletmenizin hikayesinden veya sizin sektöre giriş hikayenizden bahsedebilirsiniz.

 

LinkedIn’i bir kenara bırakırsak, bir de yılların eskitemediği blog yazılarından bahsedebiliriz. Ancak uyaralım, yalnızca işletmenizi tanıttığınız blog yazıları kullanıcıların sizi fark etmesi için yeterli olmaz. İnternet sitenizin trafiğini artırmak için blog yazılarında ilgili konulara da değinebilirsiniz.

 

Hem Görsel Hem Yazılı İçerikler

Gel gelelim en fazla tercih edilen platformlara; Instagram ve Facebook! Emektar Facebook ve dijital pazarlamanın en fazla kullanılan platformlarından olan Instagram’ı aktif bir şekilde kullanmak potansiyel müşteri sayınızı fazlasıyla artırmak için en etkili yollardan.

 

Ancak bu iki platform için de farklı bir tarz benimsemeniz gerektiğini söylemeliyiz. Instagram’da oluşturacağınız içerikler için insanların hızlıca kaydırıp geçmeyeceği, ilgi çekici tasarımlara sahip gönderiler hazırlamanız gerekiyor. Instagram’ın yapısını göz önünde bulundurarak ve kullanıcıların daha çok görsel odaklı içeriklere alıştığını unutmayarak içeriklerinizi hazırlamanız da sizin yararınıza olacaktır.

 

Facebook’a dönecek olursak, orada işler Instagram’da olduğundan biraz daha farklı ilerlemeli. Facebook kitlesinin ilgisini çekebilmek için yapmanız gereken şey, ilgi çekici bir tasarımla birlikte insanların bunalmayacağı bir metin hazırlamak.

 

Tüm bu yöntemleri tam da olması gerektiği gibi yapsanız da kimi zamanlar istediğiniz etkileşimi alamayabilirsiniz. Bu sorunu çözebilmek için seçeceğiniz platformlarda reklam verebilir ve içeriklerinizi öne çıkarabilirsiniz.

 

Etkili Sosyal Medya Kullanımı İşletmeleri ve Müşterileri Nasıl Etkiler?

Etkili bir şekilde sosyal medya kullanımının işletmeler için ne kadar avantajlı olduğundan yazı boyunca bahsettik. Ancak dijital pazarlamada yalnızca girişimcinin gözünden değil, zaman zaman tamamen müşterinin gözünden de bakmamız gerekiyor. 

 

Bir işletmenin sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor olması, müşteriler açısından güveni sağlayan bir faktördür. Kendinizi müşterinin yerine koyun. Bir işletmeden alışveriş yapmadan önce sosyal medya hesaplarına göz atarsınız, değil mi? İşletmelerin sosyal medya hesaplarında ürünlerini nasıl fotoğrafladıklarına, hizmetlerini nasıl anlattıklarına, işletmelerin ne kadar ulaşılabilir olduğuna bakarsınız. Bunlar sizin bilinçli bir müşteri olarak yapmanız gerekenlerdir. Tıpkı sizin gibi, müşterileriniz de bir şey satın almadan önce aynı adımları izleyecektir. 

 

Tüm bunlar bir yana, insanların bir şeyleri satın almadan önce arkadaşlarına veya aile üyelerine o ürün veya hizmetin sosyal medya gönderilerini yolladığından da bahsetmemiz gerekiyor.  Çevremizden fikir almak için ekran görüntüsü almakla uğraşmak yerine direkt olarak işletmenin gönderilerini yollamak çok daha kolayımıza geliyor. 

 

Özetlersek, sosyal medya kullanmayı hepimiz seviyor olsak da aslında yalnızca vakit geçirmek için değil, işletmemizi büyütmek için de kullanmamız gerekiyor. Bunu yapmak için dijital pazarlamaya yıllarınızı vermenize de gerek yok! Hem bizim yardımlarımız hem de kendi çabanızla bu işi başaracağınıza şüphe yok!

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!