Bir şirketin büyüme aşamasında rol oynayan birçok farklı etken vardır. Potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilmek, büyüme aşamasında şirketinizin başarılı olduğunu gösterir. Tabii böyle söylediğime bakmayın, büyüme süreci hemen hemen her şirket için oldukça sancılıdır ve her şirketin büyüme macerası farklı olabilir. Nasıl ki bir tırtıl kozasından çıkma sürecinde başlangıçta çok zorlansa da kozanın bir kısmını yırttığında işi çok daha kolaylaşıyorsa, iş dünyasında da durum tam olarak böyledir. Yeni kurulan bir şirket için pazarlamada istenen başarıyı yakalamak zorlu bir süreçten geçmeyi gerektirir.

 

Şirketlerin büyümeleri ve kar oranlarını artırmaları için deneyebilecekleri yollara önceki blog yazılarımda da değinmiştim. Bugün değineceğim konu, şirketinizi adım adım yükseltirken işinize çokça yarayabilecek bir içeriğe sahip. Global ve kurumsal şirketlerin dilinden düşürmediği marketing colletral; pazarlama teminatı konusunu detaylıca anlatacağım size. Haydi başlayalım…

Pazarlama Teminatı Nedir?

Şirketinizin serbest pazarda başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için büyüme stratejilerinden faydalanmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Pazarlama teminatı da bu stratejilerden biri. Ancak pazarlama teminatından yalnızca bir strateji yöntemi diye bahsederek onu basitleştirmek de istemem, çünkü gerçekten de etkili bir yöntem olduğunu birçok kez deneyimleme fırsatım oldu.

 

Pazarlama teminatının ne olduğuna gelirsek… Pazarlama teminatı; şirketinizi, şirketinizin pazarladığı ürünü veya hizmeti potansiyel müşterilere tanıtmanızı sağlar. Bu yöntem yalnızca tanıtımı gerçekleştirmez, aynı zamanda müşterilerle iletişimi de sağlar. Biliyorsunuz ki pazarlamada en önemli şeylerden biri de potansiyel müşterilerle kurulan sağlıklı ve sürekli iletişimdir!

 

Pazarlama Teminatının Şirketinize Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Pazarlama teminatının başlıca amacı, potansiyel müşterilerin ilgisini çekerek onları müşterilere dönüştürmektir. Kendi şirketinize en uygun pazarlama teminatı çeşidini seçerek müşterilerinizle iletişim halinde olabilir ve onların hizmetlerinize karşı ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

Peki pazarlama teminatının bu kadar etkili bir strateji olmasının arkasında ne yatıyor? 

Hemen söyleyelim; müşterilerin merakı! Araştırmalara göre müşteriler bir hizmeti satın almadan önce o hizmeti veren şirket hakkında internette kısa da olsa bir araştırma yapıyor. Bu araştırmalar esnasında müşterileriniz her seferinde şirketinizin pazarlama teminatı ile karşılaşır, okuduklarından tatmin olursa da satın alma hunisine girer. Eğer rahatsız olmadığı ve kriterleri (değerlendirme aşamasında karşılaştığı sorgulamaları) sağlarsa müşteriyi kaptınız demektir!

 

Ayrıca pazarlama teminatında yer alan bilgiler sayesinde müşterileriniz verdiğiniz hizmetler ve sattığınız ürünler hakkında ön bilgiye sahip olurlar. Bu sayede müşteriyle görüşme aşamasına geçtiğinizde işler iki taraf için de çok daha kolaylaşmış olur.

 

Tabii bir de halihazırda müşteriniz olan kişilerin yeni müşteriler getirme olasılığı da pazarlama teminatıyla sağlanabilir. Hizmet ve ürünlerinizden memnun olan müşterileriniz pazarlama teminatınızı çevreleriyle paylaşarak yeni müşterilerinizle sizi tanıştırabilir. 

 

Potansiyel müşterileri kazanma avantajı bir yana, pazarlama teminatı sayesinde müşterilerin sorunlarını anladığınızı ve çözmek için ne gibi yollar kullanacağınızı gösterebilirsiniz.

 

Pazarlama Teminatı Çeşitleri Nelerdir?

Artık şirketler ürün ve hizmetlerini müşterilere tanıtmak için sıkıcı yöntemler kullanmıyor. Herkes dijitalleşmenin ve daha yaratıcı bir şekilde kendisini tanıtmanın yollarını arıyor. Bu nedenle de birbirinden farklı pazarlama teminatı çeşidi kullanılıyor. 

 

Şimdi size hepsi olmasa da oldukça etkili çeşitli pazarlama teminatı yöntemlerinden bahsedeceğim…

Blog Gönderileri

Yeni potansiyel müşterilerinizin hizmet ve ürünleriniz hakkında bilgilenmesini istiyorsanız, blog gönderileri sizin için en doğru pazarlama teminatı yöntemi olabilir! 

 

Blog gönderilerinin müşterileri en fazla çeken yanı, eğlenceli olmalarıdır. Okuyucuların eğlenceli olduğu için sonuna kadar keyifle okuyabildiği blog gönderileri aynı zamanda telefon veya bilgisayar fark etmeksizin her platforma uygun olduğu için de kolay bir şekilde okunabilir. [Peki tamam bu kısımda olması gerekeni değil olanı da konuşalım. Açıkçası kabul etmek gerekiyor ki her blog yazısı da keyifli değildir. Sıkıcı olabilir. Ama en çok dikkatimi çeken ve can sıkıcı bulduğum yazılar da algoritmanın hoşuna gitsin diye yarım yamalak sadece önemli anahtar kelimeleri geçirerek, kullanıcıları aptal yerine koyan blog yazılarıdır.]

Markalı İçerik

Son yılların en etkili dijital pazarlama yöntemlerini anlatıyor olsaydık, markalı içerikler onların başında olurdu! İnternet sitenizde organik bir konseptle ürün ve hizmetlerinizden bahsedebilmenizi markalı içerikler sağlar. Böylece müşteriler genel bir bilgilendirme almak için girdikleri internet sitenizde sizin hakkınızda bilgi sahibi olabilirler. 

 

Bültenler

Müşterilerin şirketinizi unutmaması için düzenli olarak bülten hazırlayıp onlara ulaştırmanız faydalı bir yöntem olacaktır. Telefon veya e-posta yoluyla yollayabileceğiniz bültenler sayesinde müşterilerinizi yeni hizmet ve ürünleriniz hakkında bilgilendirebilir ve şirketinizin hizmetlerini onlara hatırlatabilirsiniz.

İnternet Sitelerinin Açılış Sayfası

Artık günümüzde her şirketin mutlaka bir internet sitesi olması gerektiği konusu tartışmaya bile kapalı diyebilirim. O nedenle “Neden internet sitesi açmalısınız?” sorusuna değil, “İnternet sitenizin içeriği nasıl olmalı?” sorusunun cevabına daha çok odaklanıyoruz.

 

Günlük hayatta biriyle tanıştığınızda o kişi hakkında kafanızda oluşan düşünceler genellikle sonrasında ne düşündüğünüzü de etkiler. Şirketinizin internet sitesinin açılış sayfası, müşterilerin sizin hakkınızda ne düşüneceğini belirleyen şeydir. O yüzden açılış sayfasında ürün ve hizmetleriniz hakkında ne kadar fazla ve doğru bilgi verebilirseniz o kadar iyi olur!

Sosyal Medya

Günümüzde her şey sosyal medya üzerinden yürütülüyor. Bu yüzden de etkili pazarlama teminatı çeşitlerinden biri de sosyal medya oluyor. Sosyal medyanın pazarlamadaki tek etkisi “Fiyat bilgisi DM’den verilmiştir” değil tabii ki. 

 

Potansiyel müşterileriniz sosyal medyadaki paylaşımlarınıza göz atarak şirketiniz hakkında fazlasıyla bilgi edinebilirler. Sosyal medya paylaşımları müşterilerin sizi neden seçmeleri gerektiğiyle ilgili karar vermelerini kolaylaştırır.

Videolar

Şirketinizin alanında ne kadar uzman olduğunu göstermenin en güzel yollarından biri de pazarlama teminatı olarak hazırlayacağınız videolardır. Videolar sayesinde müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz. 

 

Ayrıca günümüzde yazılı içerikler yerine görsel içeriklerin çok daha kolay bir şekilde yayıldığını da söylemem gerekiyor. İnsanlar genellikle okumak yerine izlemeyi tercih ediyorlar.

Dijital Raporlar

Müşterilerinize araştırmalarınızın bulgularını ulaştırmak veya genel olarak durum bilgilendirmesi yapmak için dijital raporları tercih edebilirsiniz. Bu dijital raporların önemli yanı, sektörde referans olacak verilerin sizin şirketiniz tarafından dijital raporlar olarak paylaşılması olacaktır. 

 

En Etkili Pazarlama Teminatı Çeşidi Hangisidir?

Birçok farklı pazarlama teminatı çeşidi olduğunu az önce görmüş oldunuz. Şirketinizin kar oranını artırmak için pazarlama teminat yöntemleri arasından hangisini seçeceğinize karar vermek tamamen size kalmış.

 

Şirketiniz için en etkili pazarlama teminatı çeşidini bulabilmek için kendinize birkaç soru sorabilirsiniz:

 

  • Pazarlama için seçtiğim hedef kitlenin özellikleri neler?
  • Hedef kitlemin hizmetlerim hakkında ne gibi soruları var?
  • Ne tür içerikler üretirsem bu sorulara cevap vermiş olurum?

 

Şirketiniz için en etkili pazarlama teminatını seçerken bu soruları ve cevaplarını göz önünde bulundurursanız doğru bir strateji uygulamış olursunuz, benden söylemesi!

 

Hangi pazarlama teminatını seçeceğinize karar verirken müşterilerin satın alma sürecinde hangi aşamada olduğunun da önemi var. Eğer ki müşteriniz henüz sizi tanıma aşamasındaysa bir blog yazısı onun için çok daha faydalı olacaktır. Ancak artık karar verme aşamasına geçtiyse, ürünlerin nasıl kullanılacağına dair bir video iş görecektir. 

 

Size En Uygun Pazarlama Teminatını Nasıl Planlayabilirsiniz?

Pazarlama teminatınızı planlarlarken yapmanız gereken ilk şey, hedef kitlenizin neye ihtiyacını olduğunu doğru bir şekilde belirleyebilmek. Çünkü pazarlama konusunda kazanç sağlayabilmek için kitlenizin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. 

 

Pazarlama teminatını oluştururken eski örnekleri iyice inceleyin ve kendi şirketinize bunu nasıl uyarlayabileceğinizi düşünmeye koyulun. Çünkü hayatta her şeyde olduğu gibi pazarlama konusunda da ne dediğiniz değil, nasıl dediğiniz önemlidir! 

 

Pazarlama teminatı yönteminize karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer şey, içeriğin markaya uygunluğu. Tutarlılığın olması müşterilerin güven duygusunun artmasını da sağlar.

 

Tüm bu bilgilerin dijital pazarlama için ne kadar önemli olduğunu zaten fark etmişsinizdir. Bu bilgileri kendi şirketinize nasıl uyarlayacağınız konusunda düşünceleriniz varsa, ROIVA Akademi’de şirketinizin dijitalleşme sürecine katkı sağlayacak her türlü bilgiyi uygulamalı bir şekilde öğreterek kar oranınızı artırmanız için size fazlasıyla destek oluyoruz! Buraya tıklayarak bir göz atmanızı öneririm.

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!