2022’nin ilk cuma gününden herkese merhaba. Adettendir ben de bir 2021 değerlendirmesi yapayım istedim. Şirketim ROIVA adına ve kişisel olarak geçtiğimiz yılı nasıl geçirdik? Neler oldu? Neleri yarım bıraktık? Neleri tam yaptık? Neleri abarttık? Nelerden feragat ettik? Şöyle bir göz atalım istedim…

Öncelikle 2021’in tamamına baktığımda benim için ‘insan hayatına dokunmak’la alakalı fevkalade verimli bir yıl geçirdiğimi söyleyebilirim. Bir çok insanı tanımak, onlarla yol arkadaşlığı yapmak ve naçizane hayatlarına pozitif birer dokunuş sağlamak benim için paha biçilemez bir keyifti. 2022’den temennim bu ivmenin artarak devam etmesi ve insan hayatına dokunmanın manevi hazzını sürdürebilmemdir.

ROIVA’da 2021’de neler oldu? 

10+ yıl deneyim kazandıktan sonra kurumsal hayata elveda diyerek kurduğum kendi büyüme pazarlaması şirketim, göz bebeğim ROIVA; önce bir aile olmayı başardı ve daha sonra da bu aile 2021’de büyümeye devam etti. Geçtiğimiz sene tam 8 yeni çalışan daha ailemize katıldı. Tabi 2020’de beraber başladığımız ama kurumsal firmalara transfer ettiğimiz arkadaşlarımız da oldu. Onlara emeklerinden ötürü tekrar teşekkür ediyorum. ROIVA’nın kapısı kendilerine her zaman açıktır.

ROIVA ailesine katılmak isterseniz güncel özgeçmişini hello@roiva.co

adresine Türkçe ve İngilizce olarak gönderebilirsiniz.

Uygun bir rol oluşması halinde size ulaşacağız

Biz Tam Bir Aileyiz! Mesafeler Çok Da Dert Değil

Sizlere aramıza yeni katılan ekip arkadaşlarımızdan Duygu Özaşık Çamur ve Mustafa Alkan’dan bahsetmek isterim. Her ikisi de uzun yıllardır dijitalde kariyer basamaklarını sağlam adımlarla çıkan ve çok sevdiğim değerli dostlarımdır.

Duygu Özaşık Çamur

Duygu, benim 2013 senesinde İşkur ve özel bir şirketin düzenlediği ve benim baş eğitmen olarak görev aldığım; Sosyal Medya Uzmanlığı eğitiminde mezun ettiğim 50 öğrencimden birisiydi. Birincisiydi demek daha doğru sanırım zira kendisinin dijital pazarlamaya olan ilgisi, bu alandaki deneyimleri ve uzun yıllar süren Vodafone deneyimi kolaylıkla 50 öğrenci arasından sıyrılmasını ve birinci bitirmesini sağladı. Kendisi şu an Datça’da yaşıyor, evli ve 2 de pırlanta gibi erkek çocuk annesi. ROIVA’da proje yönetimi işini ve müşteri ilişkileri yönetimini bir anneye ve uzakta da olsa öz disiplinini hiç kaybetmeyen başarılı bir kadına teslim etmek beni manevi anlamda da çok huzurlu hissettiriyor. Katkıları için Duygu’ya çok teşekkür ediyorum.

Mustafa Alkan

Nam-ı diğer hakperest kardeşim Mustafa ile uzun senelerdir yollarımız kesişsin diye uğraştığımız, “bir fırsat olsa da birlikte çalışsak” diye içimizden geçirdiğimiz zamanlar oldu. Nihayet kendisi ile ROIVA’nın sosyal medya ve içerik pazarlaması ekibinin yöneticisi olarak (team lead) 2021’in Kasım ayında anlaşma sağladık ve henüz çok taze de olsa ekibimize büyük katkı sağlamaya başladı bile. Ayrıca Mustafa, stajyerlerimizin ROIVA’ya oryantasyonu için planladığımız 300 saatlik eğitim/uygulama programı olan ROIVANTATION’da da ana eğitmenlerimizdendi. O da Ankara yaşamaya devam ediyor, evli ve 1 çocuk babası… 

Yeni Müşteri Edinimleri ve İş Ortaklıklarımız

Açıkçası ekibimizde hala bir satış personelimiz yok. ROIVA’da henüz yeni müşteri edinimi (lead generation) ve saha satış gibi alanlara bütçe ayırmıyoruz. Zira bizim müşteri edinimimiz yaptığımız önceki işlere bakarak mevcut müşterilerimiz veya ağımızdaki insanların bizi tavsiye etmesi üzerinden ilerliyor. Tamamen WOMM etkisi diyebiliriz. Bu şekilde 2021 senesinde 12 yeni müşteri daha portfolyomuza eklendi. 2022’de yeni müşteri edinimi konusunda bir inbound lead generation ve inbound satış denemesi yapmayı düşünüyoruz ama iş ortaklıklarımıza bakınca buna pek de ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor.

2021’de özellikle Avrupa pazarında yeni projeler ve işler yapmamızı sağlayan çok değerli 2 iş ortaklığımız oldu. Her ikisi de İngiltere merkezli olan, The Blue Red ve Digital One firmaları ile partnerliklerimize başladık ve ilk projelerimizi gerçekleştirdik. Hedefimiz her iki firma ile de 2022’de daha yüksek hacimli işlere ve projelere imza atmak.

Öte yandan yine globalda bizim için büyük önem arz eden ve veri analitiği anlamında çok değerli bulduğumuz bir iş birlikteliğini de Kanada merkezli analitik firması Countly ile gerçekleştirdik. Actionable Data mottosu ile yoluna sağlam adımlarla devam eden firmanın bazı key accountlarında yürütülen analitik geçiş projelerinde tam anlamıyla bir katalizör vazifesi görerek müşterinin analitik platformlarla diğer pazarlama varlıklarını adapte etmesinde, yeni bakış açıları ve pazarlama senaryoları oluşturmasında görev aldığımız projelere imza attık.

Yine iş ortaklıklarımıza iş geliştirme, ürün ve CRM gibi konularda Iconsulty’i yine CRM ve Salesforce alanında Eduhub Solutions’u, medya ve kreatif tarafta Dijimod’u da dahil ederek partnerlerimiz ile daha da büyük bir hedefe koşmak için yatırımlarımızı yaptık.

 

[button id=”4947555bdf16f9719a1ee4f4ee89450e” label=”Üniversite Seminer, Konuşma ve Eğitim Talepleri” link=”/iletisim” target=”_blank” btn_type=”primary” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ __fw_editor_shortcodes_id=”c54a4eab8511fbcce83497ed855cfbb6″ _fw_coder=”aggressive”][/button]

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Teknopark

 

ROIVA Artık Teknopark Firması!

2021’in en değerli gelişmelerinden birisi de Dijital Pazarlama alanında geliştirdiğimiz DijiAudit ürünümüzün (yazılım) bakanlık tarafından kabul edilmesiydi. Bu sayede ROIVA olarak Gaziantep Hasan Kalyoncu Üni. Teknopark bünyesinde bir şube açtık ve bu ürünümüzü geliştirmeye devam ediyoruz. 2022’de e-ticaret sitelerinin kendi kullanıcı datası ve ziyaretçi (davranış) datasını kullanarak, kişiselleştirilmiş e-ticaret büyüme çözümleri sunan bir diğer yazılımımızın çalışmalarına başlayacağız. 

2022’deki Ana Hedefimiz Dijitalde Eğitim ve Stratejide Büyüme

Çok değerli bulduğum bir diğer gelişme de 2021’in özellikle ikinci yarısında varlığıyla hayatımı domine eden Acunmedya Akademi sayesinde gerçekleşti. Burada sadece 6 ay içerisinde kazandığım gönül sayısını rakamla ifade etmem imkansız. Zira; öğrencilerim sağolsunlar o kadar çok beni ve eğitimimi anlatmışlar ki herkese, onların anne babalarından, arkadaşlarından, hiç tanımadığım sadece instagram’da keşfetinde görüp takibe alan insanlardan, diğer üniversitelerin öğrenci kulüplerinden ve daha birçok kesimden güzel insanla paylaşım imkanı yakaladım.

Sayılarla bakınca 2021’de tam 524 saat yüz yüze eğitim, 16 saat online eğitim ve toplamda dijital pazarlama alanında 445 öğrenci mezun etmişiz. 8 seminer, 7 workshop ve sayısını hatırlamadığım kadar öğrenci buluşmaları ile 2021 adeta her günü öğrenci kardeşlerimize ilham olmak, yol göstermek, yeni şeyler öğretmek ile geçti diyebilirim.

Üniversite Buluşmaları

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Big Data ve Dijital Pazarlamadan bahsettiğim sertifikalı ve staj hediyeli eğitim/seminer, ardından Marmara Üniversitesi’nde İnovasyon odaklı dijital pazarlama sunumum ve tabi ki Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi’de organize ederek sunum yaptığım Dijitalde Kariyer Zirvesi 2021’de tadı damağımda kalan buluşlamardandı. 

Daha ilk hafta itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde başladığımız üniversite buluşmalarımıza 10 Ocak 2022’de Medipol Üniversitesi, 17 Ocak 2022’de Bahçeşehir Üniversitesi ve 10 Mart 2022’de Doğuş Üniversitesi ile devam edeceğiz… Adana, Mersin, Antalya ve Ankara’dan da özel davetler aldığımızı söylemeden edemeyeceğim. Kesinleşince duyurularını sosyal medya kanallarımızdan yapacağız.

 

[button id=”4947555bdf16f9719a1ee4f4ee89450e” label=”Üniversite Seminer, Konuşma ve Eğitim Talepleri” link=”/iletisim” target=”_blank” btn_type=”primary” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ __fw_editor_shortcodes_id=”c54a4eab8511fbcce83497ed855cfbb6″ _fw_coder=”aggressive”][/button]

Kurumsal Eğitimlerin Sayısı Artıyor 

Bunun yanı sıra İHA, TGRT Haber, KÖKSAN gibi çok değerli firmalara kurumsal eğitimler düzenledik. Bu hafta içinde Gaziantep OSB ve Hasan Kalyoncu Üni. Teknopark yetkilileri ile gerçekleştirdiğimiz toplantılar da harika geçti. Özellikle E-Ticaret ve E-İhracat alanlarında kurumsal eğitimlerimizin içeriklerini hazırlamaya başladık bile. Bu eğitimlerimizin sayısını 2022’de arttıracağız elbette. Bu yıl ROIVA için eğitim ve strateji yılı olacak…

 

[button id=”4947555bdf16f9719a1ee4f4ee89450e” label=”Üniversite Seminer, Konuşma ve Eğitim Talepleri” link=”/iletisim” target=”_blank” btn_type=”primary” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ __fw_editor_shortcodes_id=”c54a4eab8511fbcce83497ed855cfbb6″ _fw_coder=”aggressive”][/button]

Son Dakika Golü Yedim ve Korona’ya Yakalandım Ama…

Başından veri kaçtığımı korona illetine aralık ayında yakalandım maalesef ve 14 gün karantinada kaldım. Buradan size karantinada okuduğum kitap listesini, yazdığım makaleleri saymayı çok isterdim ama biraz ağır geçti. Sadece yattım :) Sağolsun ailem, eş, dost, akraba ve tabi ki öğrencilerim bu dönemde beni yalnız bırakmadılar. Ne çok sevenim varmış ne çok beni düşünen varmış dedim inanın. Kapıma yemek bırakıp zile basıp kaçanlar, sms atıp ‘hocam cama çıkmanız gereken konular var’ yazanlar, sadece sizi özledim görmeye geldim diyim kapıdan mesafeli de olsa ziyaret edenler, kendi yemek yapamadığı için Getir’den bana yemek söyleyen, portakalı mandalinası doldurup adresime yollayan… Yazarken bile gözlerim doluyor inanın. Bu sevgiyi hakedecek ne yaptım diyorum kendime bazen. Sanırım kendim oldum ve sadece biriktirdiğim bilgileri bu insanlara aktarmak için çabaladım…

Ne diyelim; Allah bana ömür ve güç verdiği sürece ben kendim olmaya, doğru olduğunu bildiğim bilgilerimi, deneyimlerimi etrafımdaki insanlara aktarmaya ve insan hayatına dokunmaya devam edeceğim. Çok güzel bir 2022 ve sağlıklı bir yıl olmasını dilerim. Sevgiler…

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!