Bir girişimciyi başarıya götürecek yol, şirketinin nasıl daha fazla kazanç sağlayacağını bulmaktan geçer. Her ne kadar her şirketin başarıya gittiği yol farklı olsa da yine de o yolda ilerlerken yardımcı olabilecek yollar birbirinden tamamen farklı olmuyor. İnanın ki bazı konularda Amerika’yı yeniden keşfetmeye hiç gerek yok. Hem rahmetli Steve Jobs ne demiş; “iyi sanatçılar kopyalar büyük sanatçılar çalar”. Eğer büyüme planı için sıfırdan yeni bir yol ve büyüme stratejisi düşünüyorsanız buna gerek yok. Sektörünüzde veya aynı hedef kitleye giden diğer markaların büyüme stratejilerini modelleyebilirsiniz. 

 

Bir çok kurumsal ve global firmaya hem eğitim veren hem de danışmanlık yapan şirketlerin sahibi olarak size şirket karlılığınızı artırma sürecinde önemli bir püf noktası ileteceğim. Evet belki Amerika’yı yeniden keşfetmekle uğraşmayacaksınız ama New York’tak Central Park’ta kahveniz elinizde keyifli bir yürüyüş yapıyormuş gibi harika hissettirecek bu püf noktası da sizi büyüme yolunuzda kolaylıkla ilerletecek yaşam boyu eğitim aksiyonudur. Büyümenizi sürekli hale getirmek için kurumsal eğitimlerin sağladığı avantajlardan faydalanmanızı öneririm. Çünkü kurumsal eğitimler hem çalışanların hem de şirketlerin çalışma hayatında büyük ve olumlu etkilere sahiptir. Kurumsal eğitimler ile çalışanların verimliliği artarken, buna bağlı olarak özveri, çalışma motivasyonu ve dolayısıyla da şirketlerin ciro ve karlılık oranları da yükselir. Bu basit denklem ispat etmiştir ki çalışan mutluysa ve umutluysa şirketler karlıdır, büyürler. Aksi halde mutsuz ve düşük motivasyonlu çalışanlar -daha önce sessiz isitifa yazımda da anlattığım üzere- verimsizleşir, işi büyütmeye değil saat doldurmaya odaklanırlar. Zaten bu nedenledir ki tüm dünyada İnsan Kaynakları departmanlarının yapısı, içeriği ve dahi adlandırmaları değiştmektedir. İnsan değeri departmanı, people & culture gibi isimlendirmeler ve employee wellbeing (çalışan esenliği), esnek yan haklar, karma iş gücü ve benzeri yeni uygulamalar da artış göstermektedir.

Kurumsal Eğitimlerin Şirketlere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

İş hayatının çoğu zaman stresli olduğu bilinmeyen bir gerçek değil. İş hayatını çok daha keyifli ve verimli bir hale getirmek için başvurulabilecek en doğru yollardan biri de tahmin ettiğiniz gibi koca bir blog yazısını ayırdığım kurumsal eğitimler! 

 

Kurumsal eğitimler çalışanların potansiyellerini keşfetmeleri için onlara yardımcı olur, çalışma hayatını çok daha eğlenceli hale getirir ve tabii ki günün sonunda da çalışanların verimliliğini artırır.

 

Kurumsal eğitimlerin yalnızca şirketler için değil, aynı zamanda çalışanların hayatlarında da pozitif etkileri olduğunu söylemem gerekiyor. Win-win durumunun olduğu kurumsal eğitimler sayesinde çalışanlar sosyal becerilerini geliştirir, iş hayatlarında kullanabilecekleri ve onları başarıya götürme konusunda etkili olacak strateji yöntemlerini öğrenebilirler.

 

Kurumsal Eğitimler Çalışanların Verimliliğini Nasıl Artırır?

Kurumsal eğitimlerin çalışanların verimliliğini nasıl artırdığından önce hangi kurumsal eğitimlerin fayda sağlayacağı konusunda ortak noktada buluşmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bu kurumsal eğitimlere birazdan detaylı bir şekilde değinecek olsam da; liderlik, dijital dönüşüm, stres yönetimi ve bu gibi eğitimlerin şirketlerde verimliliği ne kadar üst seviyelere taşıyabileceğini verdiğim eğitimler sırasında bizzat deneyimleme şansım oldu. Bu nedenle farazi bir yazıyı değil, tamamen benim deneyimlere dayanan bir verimlilik artırma yazısı okuduğunuzun altını çizmek isterim. :)

 

Alınan kurumsal eğitimler içeriklerine uygun olarak çalışanların hayata bakışlarını, işe olan motivasyonlarını, takım arkadaşlarıyla aralarındaki iletişimi, şirketlerin dijital dönüşümüne adaptasyon süreçlerini ve daha birçok konuyu olumlu etki sağlıyor. 

 

Çalışanların Verimliliğini ve Şirketin Karını Artıracak Kurumsal Eğitimler Nelerdir?

Öncelikle burada bahsedeceğim her eğitimin çalışma hayatı için altın değerinde olduğunu belirtmiş olayım. Tabii ki kurumsal eğitimler yalnızca burada bahsedeceğim birkaç eğitimden ibaret değil. Çok daha geniş bir kapsama sahip. Ben bugün gözlemlerime dayanarak biraz daha temelden başlayıp iş verimliliğine en kısa sürede en büyük olumlu etkiyi sağlayacak kurumsal eğitimlerden bahsedeceğim.

 

Madem girişimizi yaptık, artık eğitimler hakkında daha detaylı bilgi öğrenme kısmına geçelim!

 

Proje Yönetimi Uzmanlığı

Hangi sektörde olunduğu fark etmeksizin verimliliği fazlasıyla artıran kurumsal eğitimlerden biri de proje yönetimi uzmanlığı. Proje yönetimini öğrenen çalışanlar; projenin maliyet yönetimi, zaman yönetimi, kalite yönetimi, iletişim yönetimi… Kısacası projeyle ilişkili her türlü süreci nasıl yürütebileceklerine dair bilgi edinirler.

 

Scrum Metodu Eğitimi

Proje yönetiminden söz ettiğimizde scrum metodundan da bahsetmemiz gerekiyor. Bu metot tamamen geri bildirimler üzerine bir çalışma modelini kurduğu için sanıldığından çok daha büyük fayda sağlıyor. Hem çalışanlar hem de müşteriler arasında devamlı bir iletişim ortamı oluşturulduğunda başarılı olmak için önümüzde hiçbir engel kalmıyor!

 

Scrum eğitiminin ardından çalışanlar, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına uyumlu bir şekilde çalışmayı ve proje sürecini sağlıklı bir şekilde sürdürmeyi öğreniyorlar.

 

Liderlik Eğitimi

Herkes lider olarak doğmaz, bu doğru. Ancak gerekli eğitimlerle liderliğin nasıl olabileceğine dair beceri kazanılabilir. Bu kurumsal eğitimden sonra takım çalışmaları çok daha verimli bir şekilde sürdürülebilir, çalışanlar işyerinde potansiyellerini çok daha özgüvenli bir şekilde yansıtabilir ve tüm bunların sonucunda da şirket daha fazla kar sağlayacak pozisyona gelebilir. 

 

Network Eğitimi

Hayatımızın her alanında internetin etkilerini açık bir şekilde görebiliyoruz. Peki ama gerçekten internetin ne olduğunu ne kadar biliyoruz? Veya interneti ne kadar bilinçli kullanıyoruz? 

 

Network eğitimi, interneti kullanırken geçirilen süreçleri, nasıl daha bilinçli bir şekilde kullanabileceğimizi, olası basit durumlarda sorunu nasıl çözebileceğimizi bizlere öğretiyor. Bu konuda her öğrenilen bilgi insana “Aslında hiçbir şey bilmiyormuşum!” hissi veriyor, orası ayrı. :)

 

Dijital Dönüşüm Eğitimi

Belki de günümüzde karı artırmak için en etkili kurumsal eğitimlerin başında dijital dönüşüm geliyordur. Teknolojinin sınırsız bir şekilde gelişime açık olduğu bir dönemde yaşıyorken kurumsal hayatın da buna ayak uydurması gerektiğini zaten biliyorsunuzdur.

 

Şirketin internet sitesinin hazırlanması ve SEO uyumlu hale getirilerek görünürlüğünün artırılması, çalışanların iş takibini çeşitli takip uygulamaları üzerinden dijital bir şekilde yapması gibi konularda yardımcı olacak bu eğitim sonrasında aslında bir nevi temelden başlayarak dijital 101 eğitimi almış oluyorsunuz.

 

Dijital dönüşüm konusunda ROIVA Akademi’nin oldukça kapsamlı ve bilgilendirici bir eğitim programı olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Online görüşme talebi alırsanız size dijital dönüşüm hakkında daha detaylı bilgi verebilirim. Online görüşme talebi oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz. Sizlerle görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum! :)

 

Microsoft Office Programları Kursu

Müşterilerinize çalışmalarınızı en güzel haliyle göstermek veya yalnızca takım arkadaşlarının birbirini daha iyi anlayabilmesi için bile Microsoft Office programlarını etkili şekilde kullanabiliyor olmak gerekiyor. Böylece hem işinizi çok daha profesyonel bir şekilde müşterilere sunma imkanınız olur hem de takım arkadaşları birbirini daha iyi anlayarak istenilene daha uygun bir şekilde işler ortaya çıkarabilir.

 

Yalnızca işin yapılma aşamasında değil, aynı zamanda takip aşamasında da Microsoft Office programlarının sağladığı avantajlar sınırsız desem abartmış olmam. Excel’de hazırlanmış başarılı bir iş takip dosyası sayesinde hiçbir işin deadline’ını kaçırmamak mümkün! :)

 

Dijital Pazarlama Eğitimi

Günümüzde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini artık resmi olarak dijital pazarlama yöntemleri aldı. Bu durumu kabullenip ayak uydurmak ve hangi sektörde iş yapıyor olursanız olun henüz görece yeni bir alan olan dijital pazarlama konusunda kendinizi geliştirmek şirketinize kar sağlama konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

 

Dijital pazarlama ile daha büyük kitlelere daha az masraf ile ulaşarak bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bilinirliğin artması demek, karın da artması demektir!

 

Zaman Yönetimi Kursu

Bir çalışan düşünün. Yaptığı her iş kusursuz denecek kadar başarılı sonuçlanıyor. Ancak bu çalışanın verilen işleri deadline’a uygun bir şekilde yetiştirdiğine kimse tanık olmamış. Böyle bir çalışan ister miydiniz? Veya böyle bir çalışan iş ortamında verimliliği nasıl etkilerdi?

 

Potansiyeli yüksek çalışanların zaman yönetimini doğru bir şekilde sağlayarak ortaya kusursuza yakın işler çıkarması için zaman yönetimi eğitimi önem taşıyor.

 

Stres Yönetimi Kursu

İtiraf edeyim, yıllardır bu sektörün içinde bulunmama rağmen hala zaman zaman ben de çalışma hayatımda bazı durumlarda stres yaşayabiliyorum. Yanlış atılan bir adım, zamanında yetiştirilmeyen bir iş, müşteriyle iletişimde sorun yaşama… Çalışma hayatında stres yaşanabilecek çok fazla an bulunuyor. Aslında yalnızca işle alakalı durumlarda değil, günlük hayatta yaşadığımız herhangi bir konu da mesai saatlerinde düşüncelerimizde yer edinerek verimli bir şekilde çalışmamızın önüne geçebiliyor.

 

Stresin çalışanların verimliliğini düşürmesinin önüne geçebilmenin yolu da stres yönetimi eğitiminden geçiyor. Eğitim sonrasında çalışanlar takım arkadaşlarıyla yaşadıkları bir sıkıntıyla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenebiliyor, müşterilerle geçen gergin bir toplantıyı toparlayabilecek kadar özgüvenli bir şekilde stresi yönetebiliyorlar. 

 

Veri Analizi ve Raporlama Eğitimi

Son olarak değinmek istediğim kurumsal eğitim ise veri analizi ve raporlama eğitimi. Serbest rekabet ortamında diğer şirketlerin çalışmaları, sizin şirketinizin çalışmalarının ne kadar etkili olduğu gibi konuların analizinin yapılması büyük önem taşıyor. Bu görevi de veri analizi kısmı üstleniyor. 

 

Veri analizinin ardından şirketinizin nasıl daha fazla kar sağlayabileceği, müşterileri hangi yollarla memnun etmeniz gerektiği gibi bilgileri de öğrenmiş oluyorsunuz.

 

Verimliliği Artırmada Çalışanlara Düşen Sorumluluklar Nedir?

Bir gelişimden söz ediyorsak, bunun yalnızca şirket tarafından sağlanmasını beklemek pek de doğru değil. Haliyle her çalışanın şirketin sağladığı kurumsal eğitim imkanına aynı derecede heyecan ve ilgi duyması da beklenemez. Üniversite sıralarında olduğumuz yılları düşünün. Nasıl ki sınıfa herkes aynı amaç için gelmiş olsa da herkesin derse duyduğu ilgi ve o an sınıfta bulunma motivasyonu farklıysa, şirketlerdeki durum da okul yıllarımızdaki deneyimimizle benzerlik gösterir. Verilen eğitimlerin çalışanların iş ve özel hayatlarında fark yaratabilmesi, onları profesyonelleştirebilmesi için çalışanlar tarafından iyi bir şekilde benimsenmesi gerekir.

 

Ayrıca bahsetmem gerekiyor ki, yukarıda değindiğim ve verimliliği artırdığına bizzat tanık olduğum kurumsal eğitimlerin yalnızca şirketin aracı olmasını bekleyerek değil, kendisini geliştirmek isteyen herkesin bir şekilde ulaşması gereken eğitimler olduğunu düşünüyorum. Elbette şirketin kurumsal eğitimlere ulaşmayı kolaylaştırması süreci çok daha rahat bir hale getirecektir ama çalışanların kendi kariyer gelişimleri için adım atması da önem taşıyor. Unutmayın, acı yoksa kazanç da yoktur!

 

Bu kurumsal eğitimler arasında en azından dijitalleşme konusunda ROIVA’nın çok da acı vermeden hem çalışanlara hem de şirketlere birçok açıdan kazanç sağlayacağına eminim. “Bu nasıl olacak?” diye düşüncelere daldıysanız, lezzetli bir kahve ve keyifli bir sohbet eşliğinde bunu konuşmak için sizi şöyle alayım!

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!