PERİSCOPE NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Geçtiğimiz şubat ayında Twitter tarafından satın alınarak dikkatleri üzerine çeken ve popüler hale gelen “anlık canlı video yayını” yapmaya yarayan bir mobil uygulamadır Periscope.

En yeni sosyal medya platformlarında biri olan Periscope sosyal medya platformlarının en temel özelliği olarak göze çarpan iletişimin tek taraflı olmaktan çıkıp karşılıklı olması -daha afili deyimle interaktif olması- sayesinde özellikle ünlüler tarafından çok çabuk keşfedildi.

Periscope için en fazla özgüven gerektiren sosyal platform bile diyebiliriz. Zira Periscope ile yayın yapan kişi bir anda kendisini binlerce insana karşı konuşma yaparken bulabiliyor. Kendi çapında ‘ünlü’ bile oluyor insanlar…

Temel işleyişi gayet basit. Mobil cihazınızdan uygulamayı açarak her hangi bir yerde, her hangi bir zamanda ve her hangi bir konuda “canlı yayına başla” diyerek insanların bu yayına katılmasını bekliyorsunuz. Sonrası ise tamamen sizin anlattıklarınıza veya yeteneklerinize kalmış. Anlattıklarınız izleyenlerin hoşuna gitmezse anında ‘zap’ yaparlar.

ZEKİ MÜREN DE SİZİ GÖRÜYOR

Periscope’un televizyondaki canlı yayınlardan farkı izleyenlerin konuya anında dahil olarak görüş bildirmesi. Yani Cem Yılmaz’ın akıllarımıza kazınmış o müthiş repliğindeki ‘Zeki Müren de bizi görecek mi?’ sorusuna burada gönül rahatlığıyla ‘evet’ diyebiliriz. Yayın esnasında insanların fotoğraflarını, isimlerini, yazdıklarını görebileceksiniz. Hatta beğenilerini de takip ederek o esnada izleyenlerin yayınınızdan ne kadar hoşnut olduklarını da farkedebiliyorsunuz.

Tam anlamıyla interaktif bir platform diyebileceğimiz Periscope’un en fazla kullanım alanları arasında karşılıklı görüş alışverişleri yer alıyor. Kullanıcılar bir konu belirleyip bu konuda izleyicilerinden gelen sorulara cevap vermeyi ve genelde canlı yayınlarını bu sorulara göre şekillendirmeyi tercih ediyorlar.

Aşağıdaki görselde bir örneğini gördüğünüz bu canlı yayınları siz sonlandırdıktan hemen sonra kaydediliyor. Dilerseniz bu yayınlarınızı herkese açık veya sadece arkadaşlarınıza açık olarak profilinizde tutabiliyorsunuz.

 

KİMİN, NE İŞİNE YARAR BU PERISCOPE?

Özellikle iyi bir konuşmacıysanız, özel bir alanda yeteneğiniz varsa veya bir uzmanlığınız var ve bir topluluğa anlatacak şeyleriniz, verecek mesajlarınız varsa Periscope tam size göre. Tabi bu yöntemle para da kazanabilirsiniz. Kısacası televizyon kanallarında gördüğünüz bütün kullanım amaçlarını Periscope için de sayabiliriz. Tabi herkes televizyona çıkamaz, ünlü olamaz ama sosyal medyada bir çok platformda fenomen olabilirsiniz. Periscope da kendi fenomenlerini oluşturmaya başladı bile. E hadi, kayıt!

NOT: Milliyet.com.tr’de 13.10.2015’te kaleme aldığım yazıdır.

E-Bülten

Düzenli olarak dijital pazarlama taktikleri ve püf noktaları almak ister misiniz?

Bu yazıları da okumalısın!